Szokujące straty Rosji podczas inwazji na Ukrainę

Straty Rosji podczas inwazji na Ukrainę: Szokujące dane od Ministra Obrony Wielkiej Brytanii

Minister Obrony Wielkiej Brytanii, James Heappey, ujawnił w środę zdumiewające liczby dotyczące strat poniesionych przez Rosję od początku inwazji na Ukrainę. Według informacji przekazanych przez brytyjskie Ministerstwo Obrony, około 220 tysięcy rosyjskich żołnierzy zostało rannych lub zabitych. Jak powiedział Heappey, cytuje to ukraińskie czasopismo „Ukraińska Prawda”.

Ponadto, według przekazanych danych Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, straty Rosji w sprzęcie pancernym wynoszą już ponad 6200 jednostek. Obejmują one: 2050 podstawowych czołgów, 80 samolotów, 95 śmigłowców, 250 bezzałogowych statków powietrznych, 12 okrętów wojennych wszystkich klas i ponad 1000 systemów artyleryjskich różnych typów.

„Dokładna liczba zabitych i rannych najemników z grupy Wagnera od końca lutego 2023 roku jest nieznana, ale prawdopodobnie grupa ta nadal ponosiła ciężkie straty, dopóki jej siły nie zostały wycofane z obszarów Popasnej i Bachmutu pod koniec maja 2023 roku” – dodał Heappey.

Szokujące straty Rosji podczas inwazji na Ukrainę

  • Około 220 tysięcy rosyjskich żołnierzy zostało rannych lub zabitych
  • Ponad 6200 jednostek sprzętu pancernego zostało utraconych
  • W tym 2050 podstawowych czołgów, 80 samolotów, 95 śmigłowców, 250 bezzałogowych statków powietrznych, 12 okrętów wojennych wszystkich klas i ponad 1000 systemów artyleryjskich
  • Straty najemników z grupy Wagnera trwały do maja 2023 roku

Ujawnione przez Ministra Obrony Wielkiej Brytanii dane są szokujące pod względem skali i świadczą o znaczących stratach poniesionych przez Rosję podczas inwazji na Ukrainę. Sytuacja na wschodniej granicy nadal budzi ogromne zaniepokojenie i podkreśla konieczność poszukiwania dyplomatycznego rozwiązania w celu zakończenia konfliktu.