Dramatyczne wieści dla liderki białoruskiej opozycji: śmierć męża w więzieniu

Liderka białoruskiej opozycji otrzymała anonimową informację, że jej mąż zmarł w więzieniu

Liderka białoruskiej opozycji otrzymała zatrważającą wiadomość

Białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska została poinformowana we wtorek, że jej mąż Siarhiej zmarł w więzieniu. Informację przekazała jej anonimowa notatka. Cichanouska, która od dłuższego czasu walczy z reżimem Aleksandra Łukaszenki, przekazała agencji AP, że nie posiada żadnych dowodów potwierdzających tę tragiczną informację.

Chociaż opozycjonistka nie otrzymuje aktualnie żadnych wiadomości od swojego męża, wyjawiła Associated Press, że od początku marca nie otrzymała od niego żadnych listów. Ponadto nie ma możliwości kontaktu z nim za pośrednictwem adwokata.

Trudna sytuacja Cichanouskiej i Cichanouskiego

W lutym Siarhiej Cichanouski, który w 2020 roku był kandydatem na prezydenta Białorusi, został skazany na karę 18 lat pozbawienia wolności. Później otrzymał dodatkowe 1,5 roku więzienia za niesubordynację wobec personelu więziennego.

Cichanouski, który wcześniej był blogerem i aktywistą społecznym, zyskał popularność na Białorusi przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku. Pomimo niezarejestrowania swojej kandydatury przez władze, ze względu na pobyt w areszcie za wykroczenia, jego żona zdecydowała się wystartować w tych wyborach jako kandydatka.

Sam Cichanouski został zatrzymany 29 maja 2020 roku podczas protestu przedwyborczego i od tego czasu pozostaje w więzieniu. W grudniu 2021 roku został skazany na 18 lat więzienia m.in. za organizację zamieszek.

Białoruskie wybory prezydenckie i protesty

W 2020 roku Swiatłana Cichanouska wzięła udział w wyborach prezydenckich w Białorusi, stając w opozycji do rządzącego od 1994 roku Aleksandra Łukaszenki. Oficjalnie Łukaszenka zdobył 80,1% głosów, podczas gdy Cichanouska zdobyła 10,1% poparcia według oficjalnych wyników.

Opozycja oskarżyła władze o sfałszowanie wyników wyborów, co wywołało ogromne protesty w całym kraju. Były to największe masowe demonstracje w historii Białorusi. W odpowiedzi na protesty, władze podjęły szeroko zakrojone represje wobec społeczeństwa. Cichanouska była zmuszona do opuszczenia kraju po wyborach z powodu presji ze strony władz.

Walka o demokrację trwa

Obecna sytuacja, w której Cichanouska otrzymała anonimową informację o śmierci męża w więzieniu, dodatkowo pogłębia dramatyczną rzeczywistość, z jaką borykają się opozycjoniści na Białorusi. Obywatele Białorusi oraz społeczność międzynarodowa obserwują rozwój sytuacji i dążą do zapewnienia sprawiedliwości oraz poszanowania praw człowieka w tym kraju.